ÖZGÜR ÜNALDI

TÜRKİYE

Avusturya’da düzenlenen 17. Uluslararası Johannes Brahms Yarışması’nda piyano dalında ikincilik ödülünü kazanan Özgür Ünaldı, Türkiye’de ve uluslararası çevrelerde büyük ilgi toplamış, birçok müzik otoritesinin dikkatini çekmiş ve yurtdışında konser, çalıştay teklifleri almıştır.


Ünaldı’nın erken yaşlarda keşfedilen müzik sevgisi onu müzik eğitimi almaya yönlendirmiş, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın bursuyla okuduğu Moskova – Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda Aspirantura (yorumculuk alanında doktora) derecesiyle bu eğitimini tamamlamıştır. Kariyerine erken başlayan Ünaldı, gerek konservatuvar yılları, gerek sonrasında yurtdışı ve Türkiye’de birçok konser ve festivallerde yer almış, çok sayıda resitaller, çalıştaylar vermiş ve birçok orkestra şefiyle önde gelen orkestralarla konçertolar seslendirmiştir.


Solo başta olmak üzere bestecilik ve oda müziği alanlarında da başarıyla ilerleyen Ünaldı’nın, dünya prömiyeri 2022 yılında gerçekleşmiş olan Alnar Çeşitlemeleri adlı çarpıcı solo piyano eseri Notacini Yayınları tarafından basılmıştır. Oda müziği alanında Elena Ünaldı ile viyola/piyano ikilisi olarak özgün programlarla verdikleri resitaller büyük beğeni toplamaktadır. Başarılı ikili, İspanya’nın Valensiya şehrindeki Conservatorio Superior de Música kurumundan davet almakta, burada viyola ve piyano dersleri, ustalık sınıfları, ikili resitaller vermektedir. Schubert albümleri de bulunan ikilinin kayıtları Bach Cafe Dijital’de yerini almıştır, sanatçının solo kayıtları da bu platformda bulunmaktadır. Ünaldı, dünyaca ünlü plak şirketi Naxos’tan albümü bulunan, Özgecan Günöz, Çağlayan Çetin gibi seçkin müzisyenlerden oluşan, Türkiye’nin önde gelen oda müziği topluluklarından Bosphorus Trio’nun üyesidir. Sanatçı aynı zamanda ülkemizin önemli piyano virtüözlerinden Gökhan Aybulus ile iki piyano resitalleri ve kayıt projelerine devam etmektedir, son kayıtları “Rachmaninoff Music For Two Pianos” albümleri büyük beğeni toplamıştır.


Özgür Ünaldı, yurtiçi ve yurtdışında aktif olarak sürdürdüğü kariyerinin yanında Türkiye’nin önde gelen müzik kurumlarından Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda profesör ünvanıyla Piyano Anasanat Dalı’ndaki görevine devam etmekte, öğrencileri çeşitli başarılara imza atmaktadır.

 

 
@2023 Zihnilatif Derneği